Odżywka do włosów – podstawowy kosmetyk do pielęgnacji

Jeśli chce się mieć zdrowe i piękne włosy, bez odżywki nie można się obyć. Poza tym wiele osób bez nałożenia takiego kosmetyku nie może ich nawet rozczesać czy zapanować nad nimi, zwykle też jakość włosa bez odżywki jest po prostu gorsza. Zdecydowanie zatem warto zaopatrzyć się w dobry produkt i stosować go – nie co jakiś czas, a przy każdym myciu włosów – nawet jeśli wydaje się, że nie jest to niezbędne.

Jaką odżywkę do włosów wybrać?

Jeśli włosy nie mają szczególnych wymagań, może to być produkt o ogólnym czy mało zaawansowanym działaniu. Zresztą od odżywki nie można wymagać zbyt wiele. Co prawda jest to kosmetyk podstawowy jeśli chodzi o pielęgnację pasm, jest jednak przeznaczony do częstego stosowania, a przy tym zwykle do krótkiego trzymania na włosach (w przypadku odżywek do spłukiwania) i z lekką formułą (bez spłukiwania). Takie produkty nie zrobią więc diametralnej różnicy. Na pewno jednak warto dobierać je do potrzeb swych włosów, szczególnie gdy są one zniszczone. Nawet najlepsza odżywka do włosów nie jest w stanie zastąpić maski, a to do niej należy rola polegająca na odżywianiu i regenerowaniu włosów. Czego zatem od odżywki można i należy wymagać? Zmiękczania włosów, wygładzania, ułatwiania rozczesywania, dodawania blasku, a także, w pewnym stopniu, ochrony przed niekorzystnymi czynnikami (przede wszystkim dzięki domknięciu łusek).

Jak stosować?

Niektóre kobiety starają się używać odżywki tylko raz na jakiś czas, gdyż zbyt częste stosowanie obciąża ich włosy lub nawet wzmaga ich przetłuszczanie. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, znacznie lepiej będzie po prostu zmienić kosmetyk na taki, który nie będzie dawał takich skutków nawet gdy będzie stosowany samodzielnie. Można wybrać na przykład odżywkę przeznaczoną do spłukiwania, jak i postawić na produkty bardzo lekkie, na przykład w sprayu.