balsamy do opalania

Jak wybrać odpowiedni balsam do opalania?

Jak wybrać balsam do opalania? 

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu przez długie godziny często pozostawia delikatną skórę podatną na ostre skutki poparzeń słonecznych. Niezależnie od tego, czy spędza się wakacje na plaży, czy wędruje się po górach, ochrona skóry za pomocą odpowiedniego kremu przeciwsłonecznego lub innych opcji ochrony przeciwsłonecznej jest niezbędna. Ciągła ekspozycja na promieniowanie UV może powodować wiele problemów, takich jak oparzenia słoneczne, zmarszczki, uszkodzenia skóry, a nawet zwiększać ryzyko raka skóry. 

Jak działa filtr przeciwsłoneczny? 

Filtr przeciwsłoneczny działa przede wszystkim poprzez blokowanie pochłaniania promieni UV przez różne cząsteczki fizyczne i chemiczne. 

Podczas gdy fizyczne cząsteczki, takie jak tlenek cynku i dwutlenek tytanu, pomagają odbijać promieniowanie UV ze skóry, składniki chemiczne w balsamie do opalania reagują z promieniowaniem, zanim wniknie ono w skórę. Pochłaniają one również promienie słoneczne i uwalniają energię w postaci ciepła.

Jak wybrać odpowiedni balsam do opalania? 

Wybierając krem przeciwsłoneczny, należy wziąć pod uwagę wszelkie alergie na określone składniki, ich bezpieczeństwo i potencjalną toksyczność. Należy również upewnić się, że składniki w kremie przeciwsłonecznym nie zakłócają równowagi hormonalnej.

Wystarczająca ochrona SPF

SPF – współczynnik ochrony przeciwsłonecznej – jest przede wszystkim miarą tego, ile światła UVB filtr przeciwsłoneczny może odfiltrować. Używanie kremów przeciwsłonecznych z SPF co najmniej 15 pomoże w ochronie przed codzienną ekspozycją na promienie UV. Większość dermatologów zaleca stosowanie SPF co najmniej 30, ponieważ blokuje on około 97% promieni UVB. 

Właściwe składniki aktywne 

Przy wyborze balsamu do opalania należy sprawdzić aktywne składniki. Warto szukać preparatów zawierających dwutlenek tytanu, tlenek cynku i awobenzon. Czasami konieczne jest unikanie balsamów zawierających witaminę A – uznaje się, że zwiększa ona ryzyko pojawienia się nowotworu skóry. 

Formuła ochrony przeciwsłonecznej 

Formuła zazwyczaj odnosi się do formatu dostarczenia kremu, a także wpływa na samopoczucie i wygląd na skórze danej osoby. Na rynku dostępne są trzy popularne preparaty przeciwsłoneczne: