maść na trądzik

Jak wybrać maść na trądzik?

Trądzik to powszechna choroba dermatologiczna, która diagnozowana jest nie tylko u nastolatków, ale również u osób dorosłych. Aby skutecznie niwelować powstające zmiany skórne, konieczne jest dopasowane do indywidualnych potrzeb skóry leczenie. Największe znaczenia mają preparaty stosowane zewnętrznie, w tym maść na trądzik, której podstawą są składniki działające antybakteryjnie. Jej regularne stosowanie powoduje wysuszanie krost i wyprysków, przywracając skórze zdrowy wygląd.

Maść na trądzik – co powinna zawierać?

Maść na trądzik może być preparatem przepisanym przez lekarza, jak i dostępnym bez recepty. W każdym przypadku nadrzędne znaczenie ma jego skład, który powinien wykazywać działanie przeciwtrądzikowe. Takie właściwości posiadają między innymi:

  • kwas glikolowy,
  • kwas salicylowy.

Oba rodzaje kwasów wspierają prawidłowe złuszczanie martwego naskórka, dzięki czemu może być zastąpiony przez nowe komórki. Ponadto kwasy wykazują działanie odblokowujące pory. Aby nie doprowadzić do nadmiernego przesuszenia skóry, zaleca się jednoczesne nawilżanie naskórka za pomocą kremów nawilżających. W przeciwnym razie może rozpocząć się nadprodukcja sebum i ponowne problemy z trądzikiem.

maść na trądzik

Jak stosować maść na trądzik?

Maść na trądzik przeznaczona jest do stosowania zewnętrznego. Niewielką ilość preparatu należy nanieść na zmiany zapalne skóry, najlepiej na noc. Rano skórę należy oczyścić zgodnie z codziennym rytuałem pielęgnacyjnym. Czynność powtarzać, aż do momentu ustąpienia objawów trądziku. Na ewentualne blizny można stosować dodatkową maść, która wygładza skórę i wspomaga jej regenerację.