Jak dbać o brodę? Podstawy pielęgnacji zarostu w pigułce

Choć nie można pominąć kluczowej w kontekście porostu włosów kwestii zdrowego odżywiania, a także bagatelizować wpływu genów, to właściwie dobrana pielęgnacja brody i wąsów oraz skóry twarzy stanowi receptę na bujny, okazały zarost.

Skompletowanie podstawowego wyposażenia do pielęgnacji oraz stylizacji brody i wąsów stanowi pierwszy krok w stronę wdrożenia do codziennej rutyny dbałości o zarost jako dopełnienie estetycznego oraz oryginalnego męskiego wizerunku. Zestaw kosmetyków i akcesoriów do pielęgnacji zarostu może być również ciekawym i praktycznym prezentem – zarówno dla brodacza, jak i osoby, która dopiero planuje zacząć nosić brodę. Oto kilka wskazówek, jak dbać o brodę na co dzień oraz w jakie produkty warto zaopatrzyć męską kosmetyczkę.

Mycie i czesanie zarostu – kosmetyki i akcesoria

Szampon lub mydło w kostce opracowane z myślą o pielęgnacji brody nie tylko ją oczyszczą, ale także zmiękczą i uczynią bardziej podatną na stylizację. Celem odżywienia przesuszonych lub osłabionych włosów warto wdrożyć do codziennej rutyny pielęgnacyjnej również odżywkę do brody. Nie mniej ważnym od dokładnego oczyszczania zarostu elementem pielęgnacji jest jego regularne rozczesywanie. Popularna szczotka do brody w formie kartacza dokładnie rozczesze włosy i pomoże w utrzymaniu ich estetycznego, uporządkowanego wyglądu. Przydatnym przy stylizacji może okazać się również poręczny grzebień.

Produkty do pielęgnacji i stylizacji brody, które warto mieć w kosmetyczce

Męskiemu zarostowi, tak jak włosom na głowie, warto zapewnić dodatkową dawkę odżywienia. Olejki dedykowane do pielęgnacji brody zmiękczą ją, nawilżą i zabezpieczą przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, np. mrozu. Złagodzą także ewentualne swędzenie oraz uciążliwe podrażnienia skóry twarzy. Balsam lub krem do brody, poza pełnieniem funkcji odżywczej, pomoże w ujarzmieniu niesfornych włosów i nadaniu zarostowi uporządkowanego kształtu. Z kolei najtrwalszy i najbardziej zdefiniowany efekt stylizacji otrzymać można przy pomocy wosku do brody i wąsów.