Czym jest SLS?

Występujące w zwykłych drogeriach szampony, żele pod prysznic oraz mydła zazwyczaj zawierają w sobie substancję SLS. Przeważnie pojawia się ona na jednym z pierwszych miejsc w składzie, a to oznacza, że może intensywnie działać na skórę czy włosy człowieka. Czy jest to jednak dobry sygnał? Czy preparat pielęgnacyjny z SLS będzie lepszy niż naturalny szampon bez SLS?

ekologiczny szampon do włosów

Krótki opis

SLS to skrót od nazwy „Sodium Laureth Sulfate” (czasem w opisach kosmetyków można ją spotkać w tej dłuższej formie). Termin oznacza substancję powierzchniowo czynną, bez której większość popularnych mydeł i szamponów nie byłaby w stanie prawidłowo działać.

Główne działanie SLS

Składnik ten radzi sobie przede wszystkim z tłuszczem, dlatego stosuje się go do produkcji większości środków myjących. Potrafi usunąć lepką powierzchnię ze skóry głowy czy ciała. Doskonale łączy się też z wodą i sprawia, że zawierające go preparaty lepiej się pienią. Są dzięki temu przyjemniejsze w użytku.

Ryzykowna substancja

Ostatnio jednak sporo mówi się o tym, by wybierać naturalne szampony bez SLS zamiast tych chemicznych, drogeryjnych. Często bowiem mogą one podrażniać skórę głowy i jedynie maskować objawy różnych schorzeń, zamiast z nimi walczyć.