preparaty na ciemieniuchę

Ciemieniucha – skąd się bierze i jak się jej pozbyć?

Każda mama wie, jak męcząca potrafi być powracająca w kółko ciemieniucha na głowie dziecka. Nie tylko dla rodzica, ale również dla malucha. Smarowanie olejkami czy kremami skóry głowy, a potem intensywne wyczesywanie nie sprawia nikomu przyjemności. Co zrobić, by zapobiec nawracaniu ciemieniuchy i pozbyć się jej raz na zawsze?

Mimo, że ciemieniucha zazwyczaj jest problemem wieku niemowlęcego, zdarza się również u starszych dzieci, czasem również u nastoletnich. I choć nigdy nie jest to przyjemny temat, na szczęście mamy na rynku coraz więcej dostępnych kosmetyków do walki z nią.

Czym jest ciemieniucha?

preparaty na ciemieniuchę

Ciemieniucha to łagodne łojotokowe zapalenie skóry. Objawia się jako żółtawe, łuszczące się płatki na skórze głowy, zazwyczaj na jej czubku. I choć nie jest niczym groźnym, jest zdecydowanie nieprzyjemna i nieestetyczna.

Jak leczyć?

Preparatów na rynku jest wiele – od kremów, po żele i szampony. Dzięki odpowiedniemu składowi preparaty te łagodzą swędzenie, nawilżają skórę głowy oraz szybko usuwają ciemieniuchę. Po takiej kuracji wystarczy przeczesać włosy dziecka, by usunąć jej pozostałości. Preparaty te również mają za zadanie ograniczać wydzielanie sebum, przez co również zapobiegać ponownemu powstawaniu ciemieniuchy.

Jak zapobiegać?

Przede wszystkim warto pamiętać o nie przegrzewaniu główki dziecka – ciepło i pot sprzyjają wydzielaniu sebum, co może powodować nawrót problemu. Do tego regularne mycie głowy i skóry głowy powinny zapobiec nawrotom.